Türkiye’nin Her Yerine 950₺ Üzeri Ücretsiz Kargo!

950₺ Üzeri Ücretsiz Kargo!

Daha fazla sonuç...

Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Post Type Selectors
product

Türkiye'nin

Her Yerine Kargo

Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümü

Tüm Dünya’da sevilerek tüketilen ve yetiştirilmesi de son derece kolay olan Bektaşi Üzümü ülkemizde de kolaylıkla yetişebilen bir ürün olmaktadır. Ancak ne yazık ki bu çok faydalı ve aslında çok kolay ulaşabileceğimiz ürün pek fazla bilinmemektedir. Son yıllarda daha çok farkına varılan ve kullanılmaya başlanan bu minik taneli üzüm özellikle C vitamini deposu olmaktadır. Bu özelliği sayesinde de bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Meyve ve meyvenin faydaları hakkında sizlere daha detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Bektaşi Üzümü Nedir?

Frenk üzümünün bir çeşidi olarak karşımıza çıkan Bektaşi üzümü sarı küçük taneli bir meyve olmaktadır. Hem çiğ olarak hem de çaylarda kullanılan bu meyve, üzüm ile kiraz arasında bir tada sahiptir. Ayrıca hafif ekşi mayhoş bir tadı olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle Moğolistan ve Tibet bölgesinde yetişen meyve son derece bereketli bir ürün olmaktadır. Bu bölgelerin yanı sıra Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerinde de rahatlıkla yetiştirilebildiğini söyleyebiliriz. Kısacası ılıman iklim kuşağında yer alan her bölgede kolaylıkla yetişebilen bir ürün olmaktadır. Salkım halinde olduğu için tek bir ağaçtan bile çok fazla meyve çıkmaktadır. Ayrıca bu meyve kendiliğinden yetişen bir meyve olduğu içinde yetiştirmesi çok zahmetli değildir.

 

Bektaşi Üzümünün Özellikleri

Hem lezzetli hem de sağlıklı olan Bektaşi üzümü Türkiye’de nadir olarak yetiştirilen bir ürün olmaktadır. Bu üzüm aynı salkım üzerinde farklı renkleri ile dikkat çekmektedir. Hem görsel olarak çok zengin hem de son derece lezzetli bir ürün olmaktadır. Çin tıbbında fazlası ile yararlanılan bu meyvenin en önemli özelliği bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkiye sahip olmasıdır. C vitamini bakımından zengin oluşu hem bağışıklık sistemin güçlendirmekte hem de grip ve soğuk algınlığından korumaktadır.

Bektaşi Üzümünün Faydaları

Frenk üzümü olarak da bilinen bu meyve birçok önemli faydası ile tüm dünyada sıklıkla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Meyvenin genel olarak faydaları neler bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Yüksek tansiyon üzerinden düşürücü ve dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları düzenli olarak bu meyveyi tükettiklerinde değerleri normal düzeyde seyredecektir.
  • Hem A ve C vitamini bakımından zengin hem de Demir ve Fosfat bakımından zengin bir meyve olmaktadır. Bunlarda bilindiği gibi bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan unsurlar olmaktadır.
  • Kan temizleyici etkiye sahiptir. Ayrıca vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Vücutta bulunan iltihabın yok edilmesini sağlar hatta aynı zamanda iltihap oluşumunu önleme konusunda da oldukça faydalıdır.
  • Lifli bir yapısı olduğu için müshil etkisi göstermekte ve özellikle kabızlık sorunu için fayda sağlamaktadır.
  • Meyvenin yapraklarından hazırlanan çay, mide ve bağırsak sorunlarının giderilmesinde de etkili olmaktadır.

Bektaşi üzümü sayısız faydaya sahip olan ve mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve olmaktadır. Sayfamızdan kolaylıkla sipariş verebileceğiniz doğal ve sağlıklı üzümler ile sizlerde bu meyvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Daha fazla sonuç...

Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Post Type Selectors
product