Türkiye’nin Her Yerine 950₺ Üzeri Ücretsiz Kargo!

950₺ Üzeri Ücretsiz Kargo!

Daha fazla sonuç...

Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Post Type Selectors
product

Türkiye'nin

Her Yerine Kargo

Böğürtlen Çeşitleri ?

böğürtlen

Ülkemizde özellikle ormanlık alanlarda ve yol kenarlarında görmeye oldukça alışkın olduğumuz böğürtlen hem çok lezzetli hem de çok faydalı bir meyvedir. Hem vitamin hem de mineral deposu olan bu meyve hakkında bilinmesi gereken son derece önemli detaylar vardır. Son derece faydalı olan bu meyve mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken ve herkesin beslenme düzenine eklemesi gereken bir meyve olmaktadır. Sizlere bu meyve hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyoruz.

 

Böğürtlen Hakkında Merak Edilenler

Orman meyveleri sınıfında yer alan böğürtlen meyvesi aslında yakın zamana kadar çok bilinen bir meyve değildi. Hatta bu meyve ormanlarda ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişen ve geçerken toplayıp yediğimiz bir meyveydi. Yapılan çalışmalarda meyvenin aslında ne kadar sağlığa faydalı ve gerekli olduğu anlaşılınca daha fazla değer kazanmış ve daha fazla tüketilmeye başlanmıştır. Günümüzde insanların daha kolay ulaşabilmesi için böğürtlen bahçeleri oluşturulmuş ve bu yollar ile insanların sağlıklı yaşamlarına destek sağlanmaya çalışılmıştır.

Bu meyve gülgiller familyasının bir üyesi olarak doğada kendi başına yetişmektedir. Meyve ayrıca çalılık fundalıklarda yetişmektedir. Bodur bir bitki olan bu fundalıklar üzerinde küme halinde çok fazla böğürtlen meyvesi bulunmaktadır. Meyve ilk olarak kırmızı rengi almakta ve sonrasında olgunlaşarak siyah renge bürünmektedir. Lezzet olarak eşsiz olarak ifade edebileceğimiz meyvenin kokusu da ayrıca çileği andırmaktadır.

Böğürtlen Çeşitleri

Böğürtlen tek tip bir meyve gibi düşünülse de aslında çok fazla çeşidi olan bir meyvedir. Her biri kendi içinde farklı özelliğe sahip olan çeşitler hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

  • Navaha böğürtlen; siyah renkli ve ortak büyüklüktedir. Ayrıca bu çeşit dik olarak gelişir ve sert bir yapıya sahiptir.
  • Kıowa böğürtlen; meyveleri oldukça büyük ancak tam siyah değildir. Ayrıca hasat zamanı en uzun olan çeşittir.
  • Arapoho uzunluk olarak diğer çeşitlere göre daha uzundur. En fazla tüketilen çeşit olmaktadır.
  • Logan böğürtleni; dikenli bir yüzeye sahiptir ve rengi kırmızı renktedir. Bu böğürtlen çeşidi daha çok kozmetik ürünler için ham madde olarak kullanılmaktadır.
  • Boysanberry; en fazla verime sahip olan çeşittir. Olgunlaşma süresi daha uzundur.

Böğürtlen Besin Değerleri

Sağlık için son derece faydalı olan meyvenin besin değerleri oldukça zengindir. Özellikle A vitamini bakımından zengin olan meyve B1, B3 ve B6 vitamini açısından da yüksek değerlere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan meyvenin C vitamini bakımından da oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. 100 gr böğürtlen ayrıca yalnızca 43 kalori olmaktadır. Yani diyet yapan kişilerinde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyve olmaktadır. Hatta yüksek lif oranı sayesinde de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Hem vitamin hem de mineral bakımından zengin olan bu meyveyi satın almak için sayfamızı ziyaret edebilir ve güvenle ürünü sipariş edebilirsiniz.

 

Daha fazla sonuç...

Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Post Type Selectors
product